מה יקרה כשיותר ממיליארד סינים ידליקו בבת אחת את המזגן?

מחקר סיני מראה כיצד העלייה ברמת החיים בסין והעלייה במספר הימים החמים במדינת הענק עלולות להשפיע על התגברות שינוי האקלים העולמי
בקיצור:
1. השימוש במזגנים בסין הולך וגובר, עקב עלייה ברמת החיים ובשל שינוי האקלים
2. אך השימוש במזגנים מביא לזינוק בצריכת החשמל ובפליטת גזי חממה, וכך תורם באופן מעגלי לשינוי האקלים
3. הגדלה משמעותית של היקף ייצור האנרגיה בסין עלול למנוע ממנה לעמוד בהתחייבויותיה לצמצום פליטות גזי חממה, דבר שישפיע בסופו של דבר על כלל תושבי כדור הארץ

מחקר סיני שבדק את צריכת החשמל במדינה טומן בחובו תובנות מעניינות על ההשפעה של השינויים החברתיים-כלכליים בסין על השוק העולמי של יצור האנרגיה.

זה לא סוד שרמת החיים באזורים העירוניים בסין הולכת ועולה בעשרות השנים האחרונות בקצב מואץ, שבעשור האחרון נהפך לקדחתני במיוחד. בימים חמים (מעל 25 מעלות צלזיוס) שהופכים לנפוצים יותר ויותר בסין ובעולם בכלל בגלל שינוי האקלים, אחת המשמעויות של העלייה ברמת החיים היא היכולת לרכוש מזגן להדליק אותו לשעות רבות ביממה. המשמעות של עשרות ומאות מיליוני בתי אב בסין שמדליקים את המזגן היא זינוק משמעותי מאוד בצריכת החשמל, שבתמהיל האנרגיה הנוכחי מתבטא גם בהגברה משמעותית של פליטות גזי חממה.

המחקר כלל נתונים שנלקחו ממוני חשמל של למעלה מ-800 אלף משתמשים פרטיים בעיר שנגחאי (שבה מתגוררים מעל 24 מיליון בני אדם) בשנים 2016-2014 והתמקד דווקא בבתים הפרטיים, משום שהם רגישים יותר לשינויים אקלימיים בטמפרטורות קצה של חום (מעל 25 מעלות צלזיוס) או קור (מתחת ל-13 מעלות). שינויים כאלה משפיעים פחות על צריכת החשמל בתעשייה. כך, למשל, על כל עליית מעלה אחת מעל 25 מעלות נרשמת עלייה של 14.5 אחוז בצריכת החשמל.

על פי המחקר, עד סוף המאה ה-21 כל עלייה במעלת צלזיוס אחת בטמפרטורת פני השטח העולמית הממוצעת, תביא לעלייה ממוצעת של 9 אחוזים בצריכת החשמל הביתית בסין. שיא הביקוש לחשמל יעלה ב-36 אחוז על כל עלייה במעלה אחת צלזיוס של טמפרטורת פני השטח הממוצעת העולמית.

בעבר פורסמו לא פעם מודלים שניבאו את הזינוק הצפוי בצריכת החשמל בעקבות שינוי האקלים, אך המחקרים עד היום התבצעו כמעט תמיד במדינות מערביות ולא לקחו בחשבון את ההתפתחות הכלכלית והחברתית המואצת בארצות המזרח.

מזגנים בשנגחאי. שיא הביקוש לחשמל יעלה ב-36 אחוז על כל עלייה במעלה אחת צלזיוס של טמפרטורת פני השטח הממוצעת העולמית. תצלום: sergio rola – unsplash

פרדוקס המזגנים

מדובר בפרדוקס אכזרי: העלייה בטמפרטורות גורמת לשימוש מוגבר במזגנים זוללי אנרגיה, שגורמים להחרפת משבר האקלים בגלל פליטת גזי חממה. "השימוש הגובר במזגנים בעצם יוצר אפקט חימום אורבני בערים הגדולות". מסביר פרופ' יואב יאיר, מומחה אקלים ודיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה, "האספלט והבטון בערים בולעים את האנרגיה והחום המשתחרר מהמזגנים מעלה את הטמפרטורות בעיר וגורם לריבוי שימוש במזגנים  – וחוזר חלילה".

להשפעה של הגברת השימוש במזגנים על אפקט החממה יש להוסיף גם את הפגיעה האפשרית בבריאות: במחקר שפורסם ב-2018 בכתב העת המדעי PLOS Medicine חישבו החוקרים את זיהום האוויר ואת ההשפעות הבריאותיות של אקלים חם בשני מצבים: עם וללא שימוש מוגבר במיזוג אוויר. החוקרים מצאו שהריכוזים של חלקיקים נשימים זעירים (PM2.5) ושל אוזון (O3) באטמוספרה עולים באקלים חם יותר, וש-3.8 אחוזים מהגידול הכולל ב-PM2.5 ו-6.7 אחוזים מהגידול הכולל באוזון בזמן גלי חום מיוחסים לצריכת אנרגיה ופליטת מזהמים מתחנות כוח המספקות חשמל למיזוג האוויר הנוסף. החוקרים העריכו כי העלייה הצפויה בריכוז החלקיקים הנשימים ובאוזון צפויות להוביל ל-19,000 מקרי מוות נוספים בשנה בארה"ב, מתוכם כ-1000 קשורים לזיהום מההפעלה הנוספת של מיזוג אוויר.

על פי המחקר האמריקאי הזה, תוספת הזיהום כתוצאה משימוש מוגבר במזגנים תגרום בחוף המערבי בארצות הברית לתוספת של כ-1,000 מקרי מוות בשנה. גם בישראל כדי לייצר חשמל פולטות תחנות הכוח (שמונעות בפחם ובגז) חלקיקים זעירים נשימים, פיח ותחמוצות מזהמות. בין אם מדובר בתחנות כוח פחמיות, ואפילו כאשר מדובר בהפקת חשמל על ידי שימוש בגז, קיימת פליטה של מזהמים וגזי חממה לאטמוספרה, אך הפחם מזהם משמעותית יותר בכל הפרמטרים הנ"ל. בישראל, לפי מחקר שנערך על ידי משרד הבריאות, פליטת חלקיקים נשימים זעירים גורמת לכ-2,000 מקרי מוות נוספים בשנה ולכן שימוש עתידי מוגבר במזגנים צפוי להוביל לעלייה בתחלואה ובתמותה מסוג זה גם בישראל.

על פי פרופ' יאיר, שנת 2018 היתה שנה חמה במיוחד ששבר שיאים באזורים שונים בעולם. כך, למשל, גל חום קיצוני בקנדה הוביל למותם של עשרות אנשים.

ישראל לא עומדת בהתחייבויות שלה

"בסין יש פיתוח ומעבר מואץ לאנרגיות מתחדשות כגון שמש ורוח, הם מבינים את חומרת זיהום האוויר אצלם וגם מייערים שטחים נרחבים בכדי להעלות את אחוזי קיבוע הפחמן", אומר פרופ' יאיר. אך על פי המחקר הסיני, הגדלה משמעותית של היקף ייצור האנרגיה בסין עלולה לא לאפשר לה לעמוד בהתחייבויותיה במסגרת הסכם פריז לצמצום פליטות גזי חממה. למצב זה עלולות להיות השלכות על האקלים הגלובלי שישפיע על כל תושבי כדור הארץ.

על פי דו"ח של רשות החשמל וחברת הייעוץ BDO, בין השנים 2016 ל-2017 נמדדה בישראל המשך עלייה שנתית של 3.5 אחוזים בביקוש לחשמל, בעוד שיא הביקוש בקיץ עלה ב-4.5 אחוזים לכל מעלה.

"בהסכם פריז להפחתת גזי חממה ישראל לקחה על עצמה התחייבויות מתונות למדי לגבי פליטות הפחמן לנפש והתייעלות אנרגטית", אומר ד"ר דניאל מדר, מומחה עצמאי לאנרגיה. "למרות ההתחייבויות הצנועות האלו, בישראל לא הושקעו משאבים ומאמצים בפיתוח האנרגיות המתחדשות, לא מעט גם בגלל הסמיכות למציאת שדות הגז ופיתוחם. היתה מטרה לייצר 5 אחוזים מהחשמל מאנרגיה מתחדשת עד 2015 ו-10 אחוזים עד 2020, אבל מטרות אלו לא התממשו עד כה".

משבר האקלים קורה עכשיו, בישראל ובעולם.

מדעני האקלים מסכימים באופן גורף שהסיבה למשבר היא פליטה מוגברת של גזי חממה על ידי בני האדם. למרבה המזל, היכולת לצמצם את פליטת גזי החממה נתונה גם היא בידי האדם. פעולות של מדינות ושל יחידים יכולות לסייע במזעור הנזק ובהיערכות לעתיד.

אתר אקלים ישראל מרכז את הידע העדכני בנושא משבר האקלים, ונותן כלים להבין טוב יותר את המשבר ואת הדרכים להתמודד עמו.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הרשמה לניוזלטר

כתבות נוספות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin